Pútnicko-informačné centrum

Pútnicko-informačné centrum
Litmanová 327, 065 31 Jarabina
tel: 0910 852 309
email: piclitmanova@grkatpo.sk

Pútnicko – informačné centrum poskytuje návštevníkom informácie o pútnickom mieste hora Zvir v Litmanovej    ako aj informácie o regióne a jeho kultúrnych a náboženských pamiatkach, turistických a cykloturistických možnostiach, kultúrnych, športových a duchovných podujatiach,      ubytovacích a stravovacích zariadeniach a dopravnom spojení.         Zároveň toto centrum     poskytuje priestor na rôzne sprievodné aktivity pre pútnikov do Litmanovej.

Pútnicko – informačné centrum ponúka skromné ubytovanie v 5 – 6 posteľových izbách, ktoré sú vybavené samostatným sociálnym zariadením a kúpeľňou. Jedna izba je bezbariérová, ktorá poskytuje zázemie pre telesne hendikepovaných pútnikov.  Kapacita ubytovania je 29 lôžok. Na prízemí je recepcia, kde môžete získať potrebné informácie, ďalej spoločenská miestnosť s otvorenou kuchynkou, kde si pútnici môžu čosi uvariť alebo zohriať z vlastných zásob. Okolie centra vytvára oddychovú zónu s priestorom na relax.

V priestoroch pútnicko – informačného centra sa nachádza aj fotografická výstava gréckokatolíckeho kňaza o. Mikuláša Aurela Kerestényho. Fotografie zachytávajú deti, mládež a každodenný život veriacich s pred roku 1950 v okolí Humenného, ktorí s láskou pracovali na rodnej hrude, aby si zabezpečili každodenný pokrm. Je to skutočne umelecké dielo, za ktoré sa mu chceme zo srdca poďakovať aj touto skromnou výstavou.

Areálu pútnicko-informačného centra v Litmanovej bol realizovaný v rámci projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) spolufinancovaného Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2014-2020. Dobudovanie turistickej infraštruktúry v areáli pútnicko-informačného centra bolo dofinancované aj z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja.

Fotogaléria z posviacky Pútnicko-informačného centra